The Motorhispania MH7 125 Air Naked is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 13.00 HP (9,45 kW)) @ 8600 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is crucial for ensuring your Motorhispania MH7 125 Air Naked operating reliably. Popular maintenance parts involve brake pads. With the right parts, your MH7 125 Air Naked can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Motorhispania MH7 125 Air Naked Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 13.00 HP (9,45 kW)) @ 8600 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 1980 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Tecme |
| Rear Brakes: | Single disc. Tecme |