The Yamaha DT 175 is a 2 stroke, Enduro bike with a Air cooled 171.00 ccm (10,38 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 17.50 HP (12,74 kW)) @ 7000 RPM, 18.63 Nm (1,89 kgf-m or 13,63 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a key feature. The Yamaha DT 175 is fitted with a 9.50 litres (2,50 gallons) fuel tank, ensuring excellent performance for your adventures.
Proper upkeep is essential for maintaining your Yamaha DT 175 in peak form. Popular maintenance parts comprise sprockets. With the right parts, your DT 175 will sustain strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 171.00 ccm (10,38 cubic inches) |
| Power: | 17.50 HP (12,74 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 18.63 Nm (1,89 kgf-m or 13,63 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 6.7:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.50 litres (2,50 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 98.0 kg (215,02 pounds) |
| Length: | 2110 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |