The Jawa 330 Style is a 2 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 326.00 ccm (19,79 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 22.90 HP (16,62 kW)) @ 5500 RPM, 38.20 Nm (3,88 kgf-m or 28,06 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is crucial to maintain your Jawa 330 Style performing at its best. Essential service parts consist of batteries. Through proper maintenance, your 330 Style will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 326.00 ccm (19,79 cubic inches) |
| Power: | 22.90 HP (16,62 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 38.20 Nm (3,88 kgf-m or 28,06 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 142.0 kg (311,53 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |