The Cagiva Mito SP525 is a 2 stroke, Sport bike with a 524.00 ccm (31,81 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 39.00 HP (28.5 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical consideration. The Cagiva Mito SP525 comes with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, ensuring good mileage for your adventures.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Cagiva Mito SP525 in top condition. Frequently replaced components involve fuel filters. With the right parts, your Mito SP525 will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Cagiva Mito SP525 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 150/60 - ZR17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 524.00 ccm (31,81 cubic inches) |
| Power: | 39.00 HP (28.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 129.0 kg (282,98 pounds) |
| Length: | 1980 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |