The Hyosung GT650R is a 4 stroke, Sport bike with a 674.00 ccm (40,92 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 78.00 HP (56.9 kW and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential factor. The Hyosung GT650R is fitted with a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel delivery system, providing good range for your adventures.
Proper upkeep is essential for keeping your Hyosung GT650R performing at its best. Frequently replaced components involve clutch plates. By using genuine parts, your GT650R will keep providing dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Hyosung GT650R Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 674.00 ccm (40,92 cubic inches) |
| Power: | 78.00 HP (56.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 191.0 kg (418,99 pounds) |
| Length: | 2060 mm (80,69 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |