The Benelli BX 449 Cross is a 4 stroke, Motocross bike with a 449.00 ccm (27,26 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 55.38 HP (40,20 kW)) @ 9500 RPM, 45.00 Nm (4,58 kgf-m or 33,03 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is an important aspect. The Benelli BX 449 Cross comes with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, giving consistent fuel economy for your adventures.
Scheduled maintenance is key to maintain your Benelli BX 449 Cross operating reliably. Common service items include oil filters. With regular servicing, your BX 449 Cross will sustain great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Benelli BX 449 Cross Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 80/0 - 21 and the Rear Tyre size is 110/90 - 19 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27,26 cubic inches) |
| Power: | 55.38 HP (40,20 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 45.00 Nm (4,58 kgf-m or 33,03 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2160 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |