The Yamaha BWs 12 inch is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 3.21 HP (2,29 kW)) @ 6500 RPM, 3.60 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an essential feature. The Yamaha BWs 12 inch comes with a 5.30 litres (1,39 gallons) fuel tank, ensuring efficient efficiency for your adventures.
Preventative care is necessary to keep your Yamaha BWs 12 inch in top condition. Regular replacement items include sprockets. With regular servicing, your BWs 12 inch will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Yamaha BWs 12 inch Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.21 HP (2,29 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 3.60 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 7.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.30 litres (1,39 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 75.0 kg (164,47 pounds) |
| Length: | 1685 mm (65,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |