The MBK Skyliner 400 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 395.00 ccm (23,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 33.52 HP (24,38 kW)) @ 7250 RPM, 36.30 Nm (3,68 kgf-m or 26,67 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an important factor. The MBK Skyliner 400 is fitted with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel management system, giving good fuel economy on the road.
Preventative care is vital to keep your MBK Skyliner 400 in top condition. Common service items consist of sprockets. By using genuine parts, your Skyliner 400 can maintain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for MBK Skyliner 400 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 14M/C 58S and the Rear Tyre size is 150/70 - 13M/C 64S so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 395.00 ccm (23,98 cubic inches) |
| Power: | 33.52 HP (24,38 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 36.30 Nm (3,68 kgf-m or 26,67 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 197.0 kg (432,13 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |