The Gilera Nordwest 350 is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 348.80 ccm (21,17 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 34.00 HP (24,68 kW)) @ 7500 RPM and a top speed of 150.0 km/h (92,73 mph)
During extended trips, the fuel capacity is an important consideration. The Gilera Nordwest 350 is fitted with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, giving excellent fuel economy for your rides.
Proper upkeep is necessary to keep your Gilera Nordwest 350 in peak form. Regular replacement items include fuel filters. Through proper maintenance, your Nordwest 350 will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Gilera Nordwest 350 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 348.80 ccm (21,17 cubic inches) |
| Power: | 34.00 HP (24,68 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 150.0 km/h (92,73 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 1994 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4 piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2 piston caliper |