The Sym HD Evo 200 is a 4 stroke, Scooter bike with a 171.20 ccm (10,40 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 15.50 HP (11,24 kW)) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a key factor. The Sym HD Evo 200 includes a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, delivering consistent fuel economy on the road.
Preventative care is essential to maintain your Sym HD Evo 200 running smoothly. Common service items involve sprockets. Using quality components, your HD Evo 200 can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 171.20 ccm (10,40 cubic inches) |
| Power: | 15.50 HP (11,24 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 135.0 kg (296,11 pounds) |
| Length: | 2064 mm (80,89 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |