The Keeway TX125 Supermoto is a 4 stroke, Super Motard bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 10.72 HP (7,76 kW)) @ 8500 RPM, 9.90 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 90.0 km/h (55,62 mph)
For weekend adventures, the gas tank is an important consideration. The Keeway TX125 Supermoto is equipped with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, giving efficient efficiency for your rides.
Regular maintenance is important to maintain your Keeway TX125 Supermoto in peak form. Popular maintenance parts comprise clutch plates. Using quality components, your TX125 Supermoto will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Keeway TX125 Supermoto Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.72 HP (7,76 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 9.90 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 90.0 km/h (55,62 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 130.0 kg (285,17 pounds) |
| Length: | 2085 mm (81,69 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |