The Harley Davidson XL 1200C Sportster 1200 Custom is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1202.00 ccm (72,98 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When riding, the tank size is an essential feature. The Harley Davidson XL 1200C Sportster 1200 Custom includes a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, delivering reliable efficiency during your journeys.
Proper upkeep is important for keeping your Harley Davidson XL 1200C Sportster 1200 Custom running smoothly. Common service items involve sprockets. With the right parts, your XL 1200C Sportster 1200 Custom will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL 1200C Sportster 1200 Custom Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is MH90 - 21 and the Rear Tyre size is 150/80 - 16 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1202.00 ccm (72,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 255.0 kg (559,39 pounds) |
| Length: | 2275 mm (89,15 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. Single pistom |