The Ducati SS 600 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 583.00 ccm (35,39 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 53.00 HP (38.7 kW, 48.00 Nm (4.9 kgf-m or 35.4 ft.lbs and a top speed of 190.0 km/h (117,51 mph)
Scheduled maintenance is vital for keeping your Ducati SS 600 operating reliably. Common service items include spark plugs. Through proper maintenance, your SS 600 will sustain great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 583.00 ccm (35,39 cubic inches) |
| Power: | 53.00 HP (38.7 kW |
| Torque: | 48.00 Nm (4.9 kgf-m or 35.4 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 190.0 km/h (117,51 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 172.0 kg (377,30 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |