The Harley Davidson FLSTFI Softail Fat Boy is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the fuel system is a key aspect. The Harley Davidson FLSTFI Softail Fat Boy is fitted with a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel control system, giving excellent efficiency for your rides.
Preventative care is important to keep your Harley Davidson FLSTFI Softail Fat Boy in top condition. Essential service parts include oil filters. With the right parts, your FLSTFI Softail Fat Boy will sustain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLSTFI Softail Fat Boy Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is MH90 - B16 and the Rear Tyre size is 150/80 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 101.00 Nm (10,25 kgf-m or 74,13 ft.lbs) @ 3800 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 307.0 kg (673,42 pounds) |
| Length: | 2396 mm (93,83 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |