The Giantco Cyclop 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.92 HP (3,58 kW)) @ 7000 RPM, 5.00 Nm (0,50 kgf-m or 3,68 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a critical factor. The Giantco Cyclop 50 is fitted with a 3.40 litres (0,90 gallons) fuel tank, offering reliable efficiency on the road.
Preventative care is key to maintain your Giantco Cyclop 50 performing at its best. Popular maintenance parts involve air filters. Using quality components, your Cyclop 50 can keep delivering reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Giantco Cyclop 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 10 and the Rear Tyre size is 3.00 - 10 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.92 HP (3,58 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 5.00 Nm (0,50 kgf-m or 3,68 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 7.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.40 litres (0,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 77.0 kg (168,95 pounds) |
| Length: | 1670 mm (65,37 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |