The Tank Sports Urban Sporty 150 Euro is a 4 stroke, Scooter bike with a 149.00 ccm (9,04 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.84 HP (6.5 kW and a top speed of 109.4 km/h (67,66 mph)
When riding, the gas tank is a critical feature. The Tank Sports Urban Sporty 150 Euro includes a 3.31 litres (0,87 gallons) fuel tank, offering reliable range on the road.
Regular maintenance is necessary for keeping your Tank Sports Urban Sporty 150 Euro in peak form. Frequently replaced components consist of batteries. Through proper maintenance, your Urban Sporty 150 Euro will sustain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Tank Sports Urban Sporty 150 Euro Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/60 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9,04 cubic inches) |
| Power: | 8.84 HP (6.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 109.4 km/h (67,66 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.31 litres (0,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 99.8 kg (218,90 pounds) |
| Length: | 1930 mm (75,62 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |