The Polini 910 Dirt Road S Air is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 39.69 ccm (2,41 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 4.20 HP (3.1 kW and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an essential aspect. The Polini 910 Dirt Road S Air features a 1.80 litres (0,48 gallons) fuel tank, giving excellent range for your rides.
Preventative care is crucial for ensuring your Polini 910 Dirt Road S Air performing at its best. Frequently replaced components include air filters. Using quality components, your 910 Dirt Road S Air can maintain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.69 ccm (2,41 cubic inches) |
| Power: | 4.20 HP (3.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.80 litres (0,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 18.0 kg (39,50 pounds) |
| Length: | 965 mm (37,81 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |