The Kawasaki Ninja 650R is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 649.00 ccm (39,40 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 71.00 HP (51.8 kW, 65.76 Nm (6,67 kgf-m or 48,26 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 220.5 km/h (136,32 mph)
When out on the road, the gas tank is a key feature. The Kawasaki Ninja 650R features a 15.51 litres (4,08 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, offering optimal fuel economy during your journeys.
Preventative care is crucial for maintaining your Kawasaki Ninja 650R in peak form. Essential service parts include batteries. With regular servicing, your Ninja 650R will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki Ninja 650R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39,40 cubic inches) |
| Power: | 71.00 HP (51.8 kW |
| Torque: | 65.76 Nm (6,67 kgf-m or 48,26 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 220.5 km/h (136,32 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.51 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 177.8 kg (390,04 pounds) |
| Length: | 2105 mm (82,49 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Dual 300mm Petal Disc with 2-Piston Caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. Single 220mm Petal Disc with hydraulic caliper |