The Adly Cat 100 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 95.57 ccm (5,80 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.60 HP (6,27 kW)) @ 8500 RPM and a top speed of 82.0 km/h (50,75 mph)
Scheduled maintenance is essential for keeping your Adly Cat 100 in top condition. Regular replacement items include spark plugs. With the right parts, your Cat 100 can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for Adly Cat 100 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 95.57 ccm (5,80 cubic inches) |
| Power: | 8.60 HP (6,27 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 5.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 82.0 km/h (50,75 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 75.0 kg (164,47 pounds) |
| Length: | 1750 mm (68,56 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |