The Harley Davidson FXCW Softail Rocker is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When riding, the fuel system is an essential factor. The Harley Davidson FXCW Softail Rocker features a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank, giving optimal mileage on the road.
Routine service is vital for ensuring your Harley Davidson FXCW Softail Rocker performing at its best. Essential service parts involve clutch plates. Through proper maintenance, your FXCW Softail Rocker will sustain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXCW Softail Rocker Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - R19 and the Rear Tyre size is 240/40 - R18 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 307.0 kg (673,42 pounds) |
| Length: | 2415 mm (94,62 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston |