The Yamaha FJR 1300 AS is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1298.00 ccm (78,80 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 141.47 HP (103.3 kW, 134.40 Nm (13,63 kgf-m or 98,60 ft.lbs) @ 13700 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an important consideration. The Yamaha FJR 1300 AS comes with a fuel tank and features a DOHC fuel control system, delivering optimal performance for your rides.
Routine service is key to maintain your Yamaha FJR 1300 AS running smoothly. Regular replacement items include clutch plates. Using quality components, your FJR 1300 AS will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Yamaha FJR 1300 AS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1298.00 ccm (78,80 cubic inches) |
| Power: | 141.47 HP (103.3 kW |
| Torque: | 134.40 Nm (13,63 kgf-m or 98,60 ft.lbs) @ 13700 RPM |
| Compression: | 10.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 268.0 kg (587,85 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |