The Yamaha XVS 650 Drag Star Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 649.00 ccm (39,40 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 40.00 HP (29,05 kW)) @ 6500 RPM, 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 150.0 km/h (92,73 mph)
Regular maintenance is important for ensuring your Yamaha XVS 650 Drag Star Classic operating reliably. Frequently replaced components include brake pads. Through proper maintenance, your XVS 650 Drag Star Classic will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39,40 cubic inches) |
| Power: | 40.00 HP (29,05 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 150.0 km/h (92,73 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 230.0 kg (504,56 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |