The Harley Davidson FXD Dyna Super Glide is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1450.00 ccm (88,04 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 68.00 HP (49,35 kW)) @ 5500 RPM, 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 2900 RPM and a top speed of 170.0 km/h (105,07 mph)
When riding, the fuel system is an important factor. The Harley Davidson FXD Dyna Super Glide comes with a 18.60 litres (4,89 gallons) fuel tank, ensuring efficient mileage for your rides.
Routine service is key for ensuring your Harley Davidson FXD Dyna Super Glide in top condition. Essential service parts comprise spark plugs. Through proper maintenance, your FXD Dyna Super Glide will sustain great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1450.00 ccm (88,04 cubic inches) |
| Power: | 68.00 HP (49,35 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 2900 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 170.0 km/h (105,07 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.60 litres (4,89 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 290.0 kg (636,10 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |