The Ducati Monster SR2 1000 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 93.87 HP (68,16 kW)) @ 8000 RPM, 69.40 Nm (7,06 kgf-m or 50,94 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an essential consideration. The Ducati Monster SR2 1000 is fitted with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and uses a Desmodromic valve control fuel delivery system, ensuring consistent performance for your rides.
Proper upkeep is vital to keep your Ducati Monster SR2 1000 in peak form. Frequently replaced components consist of fuel filters. By using genuine parts, your Monster SR2 1000 will continue to deliver excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Ducati Monster SR2 1000 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 93.87 HP (68,16 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 69.40 Nm (7,06 kgf-m or 50,94 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 178.0 kg (390,44 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |