The Piaggio X8 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 10000 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a key consideration. The Piaggio X8 125 is equipped with a 10.20 litres (2,68 gallons) fuel tank, providing consistent fuel economy for your rides.
Preventative care is key to keep your Piaggio X8 125 running smoothly. Popular maintenance parts include spark plugs. With regular servicing, your X8 125 can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Piaggio X8 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.20 litres (2,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 81.0 kg (177,71 pounds) |
| Length: | 2050 mm (80,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |