The Kawasaki KLE 500 is a 4 stroke, Enduro bike with a 499.00 ccm (30,30 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 34.00 HP (24,68 kW)) @ 7500 RPM, 36.00 Nm (3,68 kgf-m or 26,47 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 137.0 km/h (84,67 mph)
For longer journeys, the fuel capacity is an important factor. The Kawasaki KLE 500 is equipped with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, giving efficient range during your journeys.
Scheduled maintenance is vital for keeping your Kawasaki KLE 500 performing at its best. Essential service parts include air filters. Through proper maintenance, your KLE 500 can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki KLE 500 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - S21 and the Rear Tyre size is 130/80 - S17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 34.00 HP (24,68 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 36.00 Nm (3,68 kgf-m or 26,47 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 137.0 km/h (84,67 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 181.0 kg (397,01 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |