The MuZ Saxon Voyager 500 is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 494.00 ccm (29,99 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 34.00 HP (24.8 kW, 35.00 Nm (3,58 kgf-m or 25,67 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is key for maintaining your MuZ Saxon Voyager 500 performing at its best. Regular replacement items comprise oil filters. Using quality components, your Saxon Voyager 500 will continue to deliver strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 494.00 ccm (29,99 cubic inches) |
| Power: | 34.00 HP (24.8 kW |
| Torque: | 35.00 Nm (3,58 kgf-m or 25,67 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 221.0 kg (484,76 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |