The Sym Husky 125 Euro I is a 4 stroke, Sport bike with a 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.50 HP (7.7 kW and an unconfirmed top speed.
Preventative care is vital to maintain your Sym Husky 125 Euro I in top condition. Regular replacement items involve spark plugs. Through proper maintenance, your Husky 125 Euro I will sustain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Sym Husky 125 Euro I Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/80 - 15 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 10.50 HP (7.7 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 147.0 kg (322,48 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |