The Vespa PX 125 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 123.40 ccm (7,49 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 12.00 HP (8,76 kW)) @ 6600 RPM, 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 87.0 km/h (53,83 mph)
When riding, the tank size is a critical factor. The Vespa PX 125 includes a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, ensuring optimal performance for your rides.
Proper upkeep is necessary for ensuring your Vespa PX 125 in peak form. Regular replacement items consist of drive chains. Using quality components, your PX 125 will sustain strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Vespa PX 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 11 and the Rear Tyre size is 120/70 - 10 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 123.40 ccm (7,49 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8,76 kW)) @ 6600 RPM |
| Torque: | 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 87.0 km/h (53,83 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 97.0 kg (212,73 pounds) |
| Length: | 1810 mm (70,94 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |