The Peugeot XR6 Sport is a 2 stroke, Sport bike with a Air cooled 49.70 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 1.77 HP (1,29 kW)) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is necessary for maintaining your Peugeot XR6 Sport in peak form. Popular maintenance parts include sprockets. Through proper maintenance, your XR6 Sport can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Peugeot XR6 Sport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 16 and the Rear Tyre size is 120/90 - 16 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 1.77 HP (1,29 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 85.0 kg (186,46 pounds) |
| Length: | 1865 mm (73,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |