The Honda CBR 600 RR Movistar is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 115.32 HP (83,78 kW)) @ 13000 RPM, 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 11000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a key aspect. The Honda CBR 600 RR Movistar comes with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel management system, offering consistent efficiency on the road.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Honda CBR 600 RR Movistar in peak form. Regular replacement items involve fuel filters. Using quality components, your CBR 600 RR Movistar can maintain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda CBR 600 RR Movistar Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 115.32 HP (83,78 kW)) @ 13000 RPM |
| Torque: | 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 11000 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 163.0 kg (357,60 pounds) |
| Length: | 2160 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |