The Yamaha Serow 225 WE is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 223.00 ccm (13,54 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 20.00 HP (14,53 kW)) @ 8000 RPM, 19.00 Nm (1,89 kgf-m or 13,93 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a key factor. The Yamaha Serow 225 WE includes a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel management system, delivering excellent performance during your journeys.
Regular maintenance is important for maintaining your Yamaha Serow 225 WE in peak form. Frequently replaced components consist of spark plugs. By using genuine parts, your Serow 225 WE will keep providing reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 223.00 ccm (13,54 cubic inches) |
| Power: | 20.00 HP (14,53 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 19.00 Nm (1,89 kgf-m or 13,93 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 108.0 kg (236,91 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |