The Moto Guzzi California EV 80 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 74.00 HP (53,73 kW)) @ 6400 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a key factor. The Moto Guzzi California EV 80 is equipped with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, offering efficient fuel economy for your adventures.
Routine service is necessary for keeping your Moto Guzzi California EV 80 in top condition. Popular maintenance parts consist of spark plugs. Through proper maintenance, your California EV 80 can maintain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi California EV 80 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - VB18 and the Rear Tyre size is 150/80 - VB17 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 74.00 HP (53,73 kW)) @ 6400 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 268.0 kg (587,85 pounds) |
| Length: | 2380 mm (93,23 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |