The Suzuki RG125 Gamma is a 2 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 25.00 HP (18,11 kW)) @ 9000 RPM, 19.10 Nm (1,89 kgf-m or 14,03 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 160.9 km/h (99,50 mph)
When out on the road, the fuel capacity is a critical aspect. The Suzuki RG125 Gamma includes a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank, giving good efficiency on the road.
Routine service is crucial for keeping your Suzuki RG125 Gamma in top condition. Essential service parts involve clutch plates. Through proper maintenance, your RG125 Gamma can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 25.00 HP (18,11 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 19.10 Nm (1,89 kgf-m or 14,03 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 160.9 km/h (99,50 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1986 |
| Weight: | 94.0 kg (206,16 pounds) |
| Length: | 1960 mm (76,81 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |