The Kymco Vitality 4T 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.40 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 3.79 HP (2,79 kW)) @ 8000 RPM, 3.63 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is important for ensuring your Kymco Vitality 4T 50 performing at its best. Regular replacement items comprise batteries. With the right parts, your Vitality 4T 50 will sustain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Kymco Vitality 4T 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.40 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.79 HP (2,79 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 3.63 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 98.0 kg (215,02 pounds) |
| Length: | 1940 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |