The Hyosung GV 650 Aguila is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 647.00 ccm (39,28 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 70.00 HP (50,84 kW)) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is a key factor. The Hyosung GV 650 Aguila is equipped with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel management system, offering consistent mileage for your adventures.
Regular maintenance is crucial for maintaining your Hyosung GV 650 Aguila running smoothly. Popular maintenance parts comprise brake pads. With regular servicing, your GV 650 Aguila can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Hyosung GV 650 Aguila Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR18 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39,28 cubic inches) |
| Power: | 70.00 HP (50,84 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 218.0 kg (478,20 pounds) |
| Length: | 2430 mm (95,22 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |