The Generic Racy XOR 125 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.91 HP (5,77 kW)) @ 7500 RPM, 8.30 Nm (0,80 kgf-m or 6,07 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical factor. The Generic Racy XOR 125 is equipped with a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank, giving consistent efficiency for your rides.
Preventative care is important for ensuring your Generic Racy XOR 125 running smoothly. Regular replacement items include fuel filters. Through proper maintenance, your Racy XOR 125 will keep providing great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Generic Racy XOR 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 7.91 HP (5,77 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 8.30 Nm (0,80 kgf-m or 6,07 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 1770 mm (69,35 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |