The Goes 520 is a 4 stroke, ATV bike with a Liquid cooled 493.00 ccm (29,93 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 32.18 HP (23,38 kW)) @ 7000 RPM, 36.00 Nm (3,68 kgf-m or 26,47 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an essential feature. The Goes 520 includes a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel management system, offering efficient range for your adventures.
Proper upkeep is key to keep your Goes 520 in top condition. Regular replacement items include fuel filters. With regular servicing, your 520 will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 493.00 ccm (29,93 cubic inches) |
| Power: | 32.18 HP (23,38 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 36.00 Nm (3,68 kgf-m or 26,47 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 312.0 kg (684,36 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |