The Yamaha FZX 750 Fazer is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 749.00 ccm (45,47 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 88.00 HP (63,88 kW)) @ 9500 RPM, 76.00 Nm (7,66 kgf-m or 55,82 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is vital for ensuring your Yamaha FZX 750 Fazer running smoothly. Essential service parts consist of clutch plates. By using genuine parts, your FZX 750 Fazer will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45,47 cubic inches) |
| Power: | 88.00 HP (63,88 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 76.00 Nm (7,66 kgf-m or 55,82 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 204.0 kg (447,45 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |