The Generic Soho 125 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 11.93 HP (8,66 kW)) @ 9000 RPM, 10.80 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an important feature. The Generic Soho 125 is fitted with a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank, providing good fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is crucial to maintain your Generic Soho 125 in top condition. Common service items consist of fuel filters. Using quality components, your Soho 125 will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Generic Soho 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 11.93 HP (8,66 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 10.80 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 122.0 kg (267,66 pounds) |
| Length: | 1770 mm (69,35 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |