The Kawasaki EN 500 Vulcan is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 499.00 ccm (30,30 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 9000 RPM, 45.00 Nm (4,58 kgf-m or 33,03 ft.lbs) @ 7200 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
During extended trips, the gas tank is an important factor. The Kawasaki EN 500 Vulcan comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, offering optimal efficiency during your journeys.
Regular maintenance is essential to maintain your Kawasaki EN 500 Vulcan operating reliably. Regular replacement items comprise oil filters. By using genuine parts, your EN 500 Vulcan can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 45.00 Nm (4,58 kgf-m or 33,03 ft.lbs) @ 7200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 174.0 kg (381,68 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |