The Kawasaki EL 125 Eliminator is a 4 stroke, Custom bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 12.00 HP (8,76 kW)) @ 9500 RPM, 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an essential factor. The Kawasaki EL 125 Eliminator includes a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank, offering excellent fuel economy on the road.
Routine service is important for maintaining your Kawasaki EL 125 Eliminator running smoothly. Regular replacement items consist of oil filters. With the right parts, your EL 125 Eliminator will keep providing dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8,76 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 135.0 kg (296,11 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |