The Nipponia Brio 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.44 HP (6,17 kW)) @ 8000 RPM, 8.00 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 85.0 km/h (52,54 mph)
Regular maintenance is key for maintaining your Nipponia Brio 125 running smoothly. Frequently replaced components involve spark plugs. Using quality components, your Brio 125 can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Nipponia Brio 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 8.44 HP (6,17 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 8.00 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 85.0 km/h (52,54 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 93.0 kg (203,98 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |