The PGO BuBu 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 6.28 HP (4,58 kW)) @ 7000 RPM, 5.00 Nm (0.5 kgf-m or 3.7 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a critical factor. The PGO BuBu 50 features a 6.70 litres (1,76 gallons) fuel tank, offering optimal fuel economy for your adventures.
Scheduled maintenance is important to keep your PGO BuBu 50 running smoothly. Popular maintenance parts comprise air filters. With the right parts, your BuBu 50 will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 6.28 HP (4,58 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 5.00 Nm (0.5 kgf-m or 3.7 ft.lbs |
| Compression: | 6.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.70 litres (1,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1710 mm (66,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 190 mm Hydraulic Disk with Twin Piston Caliper |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |