The Hyosung GV 650 EFI is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 647.00 ccm (39,28 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 80.00 HP (58,11 kW)) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a key aspect. The Hyosung GV 650 EFI is equipped with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, giving efficient performance for your rides.
Regular maintenance is crucial to maintain your Hyosung GV 650 EFI running smoothly. Regular replacement items involve drive chains. Through proper maintenance, your GV 650 EFI can keep delivering strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Hyosung GV 650 EFI Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR18 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39,28 cubic inches) |
| Power: | 80.00 HP (58,11 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 218.0 kg (478,20 pounds) |
| Length: | 2430 mm (95,22 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |