The DB Motors Pirat LC 12 10 inch wheels is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Liquid cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 12.00 HP (8,76 kW)) @ 14500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a key consideration. The DB Motors Pirat LC 12 10 inch wheels features a 3.50 litres (0,92 gallons) fuel tank, offering optimal efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is essential for ensuring your DB Motors Pirat LC 12 10 inch wheels in top condition. Popular maintenance parts comprise spark plugs. Using quality components, your Pirat LC 12 10 inch wheels can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for DB Motors Pirat LC 12 10 inch wheels Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 12 and the Rear Tyre size is 2.75 - 10 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8,76 kW)) @ 14500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 15.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.50 litres (0,92 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 44.5 kg (97,61 pounds) |
| Length: | 1400 mm (54,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 180 mm disc brake with hydr. master cylinder and calliper |
| Rear Brakes: | Single disc. Hydraulic rear foot brake |