The MBK MachG AC is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) In-line six type of engine.
This engine has 2.80 HP (1,99 kW)) @ 6750 RPM, 3.98 Nm (0,40 kgf-m or 2,89 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a critical feature. The MBK MachG AC includes a 5.30 litres (1,39 gallons) fuel tank, providing efficient range on the road.
Routine service is vital for keeping your MBK MachG AC performing at its best. Frequently replaced components comprise batteries. Using quality components, your MachG AC will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for MBK MachG AC Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line six |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.80 HP (1,99 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 3.98 Nm (0,40 kgf-m or 2,89 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.30 litres (1,39 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 75.0 kg (164,47 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |