The Kawasaki Z750 ABS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 748.00 ccm (45,41 cubic inches) In-line four, 16 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 104.19 HP (75,72 kW)) @ 10500 RPM, 77,960 Nm (7,96 kgf-m or 57,21 ft.lbs) @ 8300 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an essential feature. The Kawasaki Z750 ABS includes a 18.50 litres (4,87 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel management system, offering good range on the road.
Preventative care is important for ensuring your Kawasaki Z750 ABS in peak form. Regular replacement items consist of drive chains. Through proper maintenance, your Z750 ABS will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki Z750 ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 104.19 HP (75,72 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 77,960 Nm (7,96 kgf-m or 57,21 ft.lbs) @ 8300 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 16 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.50 litres (4,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 203.0 kg (445,26 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. Dual semi-floating 300 mm petal discs Dual twin-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. Single-piston |