The Ducati Monster S4Rs Testastretta is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 128.33 HP (93,23 kW)) @ 9500 RPM, 10.60 Nm (1,09 kgf-m or 7,76 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a key feature. The Ducati Monster S4Rs Testastretta includes a 13.50 litres (3,55 gallons) fuel tank and employs a Desmodromic valve control fuel control system, offering efficient efficiency for your rides.
Proper upkeep is key to maintain your Ducati Monster S4Rs Testastretta in top condition. Common service items consist of oil filters. By using genuine parts, your Monster S4Rs Testastretta will continue to deliver excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Ducati Monster S4Rs Testastretta Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 128.33 HP (93,23 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 10.60 Nm (1,09 kgf-m or 7,76 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.50 litres (3,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 177.0 kg (388,25 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |