The Jianshe Knight JS125 6A is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 123.00 ccm (7,47 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
When out on the road, the fuel capacity is a key feature. The Jianshe Knight JS125 6A features a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, giving excellent mileage for your adventures.
Regular maintenance is important for maintaining your Jianshe Knight JS125 6A in peak form. Common service items comprise sprockets. With regular servicing, your Knight JS125 6A will sustain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 123.00 ccm (7,47 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 8.00 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 127.0 kg (278,60 pounds) |
| Length: | 1980 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |